Strona główna
Blog
Jak powstają rozwiązania w firmie technologicznej?
20 sierpnia 2021

Jak powstają rozwiązania w firmie technologicznej?

W kontekście rozwiązań technologicznych mówi się przede wszystkim o ich innowacyjności, a już rzadziej jak powstawały. A przecież za każdym produktem czy usługą stoi człowiek i to nie jeden. Jest ktoś, kto nad tym myśli, ktoś kto bada, sprawdza, testuje, wdraża, optymalizuje i oczywiście decyduje. W Tide Software nic się samo nie dzieje, a wszystkie nasze rozwiązania przechodzą długi proces zanim ujrzą światło dzienne. Kto je tworzy? Poznajcie naszych Twórców Artystów!

Na początku jest…

Klient! Tak, to klienci są dla nas inspiracją i sprawiają, że nasze rozwiązania ciągle się rozwijają. Z Platformy Tide korzystają tysiące użytkowników każdego dnia. Pracujemy z wieloma przedstawicielami różnych branż na rynku i znamy ich potrzeby. To w oparciu o nie rozwijamy nasze produkty. Nowe funkcjonalności, które wdrażamy w rozwiązaniach stosowanych przez naszych klientów, konsultujemy bezpośrednio z nimi. Realizujemy je tak, by były one maksymalnie uniwersalne i miały zastosowanie u wszystkich naszych klientów. I to nie wszystko. Śledzimy też na bieżąco, co dzieje się w naszej branży. Tworzenie nowego modułu czy produktu jest poparte researchem, jakie rozwiązania proponuje rynek i co możemy dodać do naszych rozwiązań, aby wyróżniały się na tle konkurencji. Jest to niekończący się proces udoskonalania. Rozwiązania Tide Software budowane są w nowoczesnej technologii software as a service (SaaS) już od kilkunastu lat, która wtedy nie była tak popularna jak dziś. Mamy więc w tym duże doświadczenie.

Praca programistów w dziale produkcji

Wydawałoby się, że programista „tylko” programuje. Jednak w Tide Software dzieje się dużo więcej. Wynika to przede wszystkim z tego, że od samego początku pracujemy w modelu Agile, który idealnie się sprawdza przy tak interdyscyplinarnych projektach, które prowadzimy.

Można powiedzieć, że zadania programistów są podzielone na kilka kategorii. Są te stałe i powtarzalne, jak na przykład praca z billingami czy monitorowanie, co się dzieje w bazie i reagowanie na wszelkie nietypowe sytuacje. Są też zadania długofalowe, których realizacja jest rozłożona na czynniki pierwsze i zaplanowana w czasie – obecnie to przede wszystkim praca nad nową wersją Platformy Tide. Jest także kategoria wdrożeń dla klientów oraz najbardziej zaawansowanych integracji, najczęściej wykonywanych dla klientów z sektora bankowości. Dalej można wymieniać między innymi pomoc dla działu supportu w sprawach technicznych naszych klientów, pomoc klientom przy konfiguracji aplikacji call center TideCC, tworzenie indywidualnych raportów. Zatem programowanie to jeden z elementów pracy programistów, ale nie jedyny.

„Świetna atmosfera w pracy panuje, co dzień nas wszystkich mobilizuje.
Każdy z nas chętnie do pracy powraca, ponieważ bardzo ważna jest dla nas współpraca.
Kompetencji się u nas nie chomikuje i umiejętności innym chętnie przekazuje.
A z ogromnymi zbiorami danych praca, rozwija i ciekawie wiedzę wzbogaca.” – rymuje jeden z programistów.

Dział produkcji odpowiada za utrzymanie wysokiego poziomu wydajności i niezawodności bieżących rozwiązań, poprawki ewentualnych błędów oraz oczywiście rozwijanie platformy o nowe funkcje. „Tutaj mamy dwie ścieżki rozwoju – ta wyznaczona wewnętrznymi planami, w jakim kierunku mają iść rozwiązania, co dodać itp., oraz druga, kierowana potrzebami klientów – czyli realizacja zamówionych usług. Do tego dochodzą prace nad nową wersją platformy 🙂 Realizujemy też wewnętrzne szkolenia, prowadzimy regularne code review. Dużo jest też dyskusji co i jak zrobić, zwłaszcza gdy do realizacji jest temat z gatunku niepoznanych o co w telekomunikacji nietrudno. Często wtedy wymaga to konsultacji z działem IT, przygotowania środowiska, itp. No i nie zapominajmy o kawie, dużo kawy, we turn coffee into code ;)” – wymienia Ewa Jańska, kierownik działu produkcji.

Dobry plan to podstawa

Każdy z członków zespołu ma własne wypracowane metody, jeśli chodzi o realizację bieżących, powtarzalnych tematów. Natomiast w przypadku rozwoju platformy czy dodawaniu nowych rzeczy ważne jest wstępne szacowanie czasu na realizacje poszczególnych funkcji, co pozwala odpowiednio umieścić dane zlecenie w harmonogramie produkcji. Kiedy mniej więcej wiadomo, ile czasu może zająć realizacja zadania, łatwiej decydować o kolejności wykonywania prac. Część z osób z zespołu pracuje zdalnie, zatem jeśli sytuacja tego wymaga, dzięki naszemu rozwiązaniu do rozmów wideo szybko możemy się połączyć, żeby omówić co i jak trzeba zrobić.

Kodować każdy może?

W pracy w dziale produkcji Tide Software bardzo liczy się logiczne myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów. Jak w każdym zespole, każdy może liczyć na pomoc i wsparcie pozostałych osób, niemniej cenimy samodzielność, zwłaszcza przy dłuższej współpracy. O programistach mówi się, że to przeważnie nie kontaktowi introwertycy, ale nic bardziej mylnego! „Ma dusza programisty rozkwitła pośród Tide’owych kwiatów programowania – rozwija poetycko jeden z programistów – Cele postawione jasno, a wyzwania te każą budować schody, które prowadzą na szczyt moich możliwości. Wsparcie oraz przede wszystkim weselna pogoda ducha zespołu sprawia, że podróż zwana współpracą jest jak ciepły deszcz w upalne lato.”

„U nas komunikacja to podstawa i o ile nie wymagamy, aby każdy z nas był duszą towarzystwa, to cenimy bezpośredniość, otwartość i sygnalizowanie problemów czy potrzeby pomocy. Last, but not least – dużo samozaparcia i chęci do rozwoju własnych umiejętności. Jako firma organizujemy liczne szkolenia wewnętrzne, zewnętrzne, uczestniczymy w konferencjach branżowych itp., ale jeśli ktoś nie ma wewnętrznej motywacji do samorozwoju i szukania najlepszych rozwiązań przydzielonych zadań – to się nie dogadamy. Jakość realizowanych zadań to słowo klucz, a ta wymaga ciągłego uczenia się, czasem na błędach swoich, czasem kolegów z zespołu ;)” – podsumowuje Ewa Jańska.

Nasi Twórcy to prawdziwi Artyści. To oni szukają, badają, testują, wdrażają. Dzielą się wiedzą i doświadczeniem budując nie tylko poetyckie, ale i ambitne środowisko pracy. Rozwiązania Tide Software tworzone są przez osoby z otwartym umysłem i mocno stąpające po ziemi. Bo najlepszy produkt to taki, który ma swoje właściwe zastosowanie. A technologia, którą tworzymy wspiera naszych klientów w ich codziennej komunikacji biznesowej.

Autor: Izabela Kaczmarczyk, Marketing Manager Tide Software Sp. z o.o.